Wszystkie pobierane pliki ze strony Bibliawobrazach.pl, zaczynają się od przedrostka FB_, po którym następuje podkreślenie, a następnie nazwa historii.
Nowoczesne przeglądarki internetowe zapisują domyślnie pliki w folderze „Pobrane rzeczy” na koncie użytkownika. Kliknij finder w lewym dolnym rogu ekranu (ikona najbardziej na lewo w docku). Kliknij „Pobrane rzeczy” po lewej stronie ekranu w obszarze „Ulubione”. Ostatnio pobrane pliki pojawią się na liście.
Możesz także przejść do menu findera u góry ekranu i z menu „Idź” wybrać „Pobrane rzeczy”. Ewentualnie, prawa strona doku ma własną opcję pobierania, bezpośrednio po lewej stronie ikony „Kosza”. Kliknij ikonę „Pobrane rzeczy” („Pobrane”), aby rozwinąć menu wszystkich ostatnio pobranych elementów.
Kliknij ikonę „Pobieranie” (strzałka skierowana w dół) na pasku tytułowym Safari. Zobaczysz listę pobranych plików. Znajdź pobrany plik ze strony Bibliawobrazach.pl, z prefiksem FB_, a następnie wybierz ikonę powiększenia (lupa), aby wyświetlić plik w jego lokalizacji na komputerze.
Dostęp do Spotlight można uzyskać z dowolnego miejsca na komputerze Mac, naciskając klawisze Command + Spacja, aby wyświetlić Spotlight. Wpisz FB_, aby znaleźć plik pobrany ze strony Bibliawobrazach.pl. Alternatywnie, kliknij finder (ikona najbardziej na lewo w docku). Następnie możesz albo kliknąć ikonę „Powiększenia” (w prawym górnym rogu) na pasku menu, aby uzyskać dostęp do Spotlight, albo w menu „Plik” wybierz „Znajdź”.
Pliki PowerPoint można otwierać za pomocą programu PowerPoint dla komputerów Mac, OpenOffice (i pochodnych NeoOffice, LibreOffice oraz Oracle Office), Apple Keynote i Google Docs. Aby znaleźć programy, które są dostępne, kliknij prawym przyciskiem myszy plik PowerPoint w finderze i wybierz „Otwórz w aplikacji”. Ewentualnie, jeśli używasz systemu Mac OS 10.5 lub nowszego, możesz wybrać plik PowerPoint, klikając go raz, a następnie dotykając spacji, aby otworzyć go w „Szybkim widoku”.
Jeśli klikniesz dwukrotnie plik PowerPoint i nie otworzy się on w żądanej aplikacji, przejdź do findera i kliknij plik prawym przyciskiem myszy (lub klawiszem Control + prawy przycisk myszy). Wybierz „Informacje”, a na wyświetlonym ekranie wybierz „Otwórz w apilakcji”. Ustaw to na PowerPoint i kliknij „Zmień wszystkie”. Pliki programu PowerPoint można otwierać również poprzez Keynote (dostępny za darmo w sklepie App Store).
Jeśli nie masz programu PowerPoint dla komputerów Mac, pobierz zamiast tego wersję PDF opowiadania ze strony Bibliawobrazach.pl.
W programie PowerPoint przejdź do menu „Pokaz slajdów” i wybierz opcję „Odtwórz od początku” lub „Odtwórz od bieżącego slajdu”. Możesz przesuwać slajdy za pomocą spacji na klawiaturze, klawisza strzałki w prawo lub klikając lewym przyciskiem myszy. Naciśnij klawisz strzałki w lewo, aby cofnąć slajd.
Jeśli naciśniesz klawisz B podczas wyświetlania slajdu PowerPoint, ekran stanie się czarny (lub naciśnij W, aby był biały). Przydaje się to, jeśli musisz odejść lub przenieść uwagę z powrotem na prezentera. Gdy będziesz gotowy, aby przejść dalej, po prostu naciśnij ponownie ten sam przycisk (B lub W), a obraz pojawi się ponownie.
Aby zakończyć prezentację przed dojściem do końca slajdów, naciśnij klawisz Escape na klawiaturze lub kliknij slajd prezentacji prawym przyciskiem myszy i wybierz „Koniec pokazu”.
Domyślnie pliki PDF są otwierane w aplikacji „Podgląd”, która jest wbudowana w komputery Mac. Jeśli masz przeglądarkę Adobe PDF lub Adobe Acrobat, możesz otworzyć te aplikacje, a następnie wybrać polecenie „Otwórz...” z menu „Plik” i zlokalizować plik PDF, który chcesz otworzyć. Aby zmienić domyślną aplikację, która otwiera pliki PDF, kliknij plik prawym przyciskiem myszy (Control + prawy przycisk myszy). Wybierz „Informacje”, a na wyświetlonym ekranie wybierz „Otwórz za pomocą”. Ustaw to na żądane oprogramowanie i kliknij „Zmień wszystkie”.
Podczas przeglądania pliku PDF w aplikacji „Podgląd” wybierz „Pokaz slajdów” z menu „Widok” (skrót klawiszowy shift+command+f) lub wybierz „Tryb pełnoekranowy” (skrót klawiszowy ctrl+command+f).
Podczas przeglądania pliku w przeglądarce Adobe PDF Viewer lub Adobe Acrobat możesz wybrać „Tryb pełnego ekranu” z menu „Widok” (lub użyć Command+L). Użyj klawisza strzałki w prawo, aby przechodzić między obrazami, a przycisku strzałki w lewo, aby wrócić. Użyj klawisza Escape, aby wyjść z trybu pełnego ekranu lub pokazu slajdów.
Aby otwierać i edytować pliki, musisz mieć na urządzeniu mobilnym aplikację Apple Keynote. Jeśli nie masz programu Keynote, uruchom aplikację Preview na komputerze i wybierz polecenie „Otwórz...” z menu „Plik”, a następnie zlokalizuj plik Keynote. Alternatywnie możesz zlokalizować plik Keynote, a następnie nacisnąć spację, aby otworzyć go w „Szybkim podglądzie”.
Gdy plik jest otwarty w aplikacji Keynote, naciśnij ikonę „Odtwórz”, aby wyświetlić bieżący slajd. Przytrzymanie klawisza „Option” i naciśnięcie „Odtwórz” spowoduje uruchomienie prezentacji od pierwszego slajdu. Alternatywnie przejdź do menu „Odtwórz” i wybierz „Odtwórz pokaz slajdów”. Przejdź do następnego slajdu, naciskając klawisze strzałki w prawo lub w dół, lub cofnij slajd, naciskając klawisze strzałki w lewo lub w górę. Możesz także użyć klawisza spacji lub prawego nawiasu kwadratowego, aby przewijać slajdy. W trybie pokazu slajdów naciśnij klawisz znaku zapytania, aby wyświetlić inne opcje dostępne podczas przeglądania prezentacji. Naciśnij ten sam klawisz, aby usunąć tę listę.
Naciśnij ikonę strzałki odtwarzania, aby rozpocząć pokaz slajdów. Dotknij ekranu raz, aby przejść do następnego slajdu. Możesz też przesunąć ekran od prawej do lewej, aby przewijać slajdy, lub od lewej do prawej, aby wrócić.
Dwukrotnie kliknij plik zip, a plik lub folder zostanie rozpakowany do tego samego folderu, w którym znajduje się skompresowany plik. Nowy zdekompresowany element będzie miał taką samą nazwę jak oryginalny plik.
(Pliki zip pobrane przez przeglądarkę Safari zostają automatycznie rozpakowane do folderu o tej samej nazwie, co skompresowany plik).
Jesteśmy zespołem chrześcijan tworzących wizualną podróż przez Biblię – materiały do nauczania dla wszystkich grup wiekowych. Są one dostępne bezpłatnie dla każdego, wszędzie, o każdej porze. FreeBibleimages jest zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii organizacją charytatywną (1150890).
Wszystkie obrazy można użyć bezpłatnie w nauczaniu. Warunki ponownego wykorzystania obrazów są określone w „Warunkach pobierania” każdej prezentacji. Zobacz Często zadawane pytania, aby uzyskać więcej informacji.
Zapisz się na bezpłatny newsletter, aby być na bieżąco informowanym o zamieszczaniu nowych obrazów. Nasza polityka prywatności wyjaśnia, w jaki sposób chronimy Twoje dane.
e-mail: info@freebibleimages.org (możesz pisać po polsku)
sieć: www.freebibleimages.org (angielska strona)
Jeśli masz problem z dostępem lub pobieraniem plików, zapoznaj się z działem Pomoc, gdzie znajdziesz wskazówki oraz samouczek.